Uçuş Terapisi

Uçuş Terapisi – Uçuş Fobisi Tedavisi

uçuş terapisiUçuş fobisi, uçamama günümüz dünyasında iş hayatından, tatillere, aile ziyaretlerinden dünyayı keşfetmeye kadar kişinin hayatını tümü ile engelleyen; hem maddi hem manevi kişiye oldukça fazla sıkıntı yaşatan bir durumdur. Bu fobinin çözümü için uygulanan pek çok yöntem vardır fakat her yöntem her kişide işe yaramayabilir.

Bizim terapi sistemimiz tüm bu yöntemlerden farklı, tüm bu yöntemleri barındıran bir sistemdir. Kişiye özel olarak belirlenecek ve her aşamasında “özel” bir şekilde gerçekleştirilecek terapi sürecimizde gökyüzü ile buluşacağız.

6 Aşamalık terapi sürecimiz aşağıdaki adımları içerecektir.

  1. Adım: Psikolojik değerlendirme aşamasıdır. Kişinin uçuş korkusuna neden olan faktörlerin ve kişilik yapısının değerlendirilmesi ile korkunun sadece uçuş korkusu mu olduğu, eşlik eden başka korku ve problemlerin olup olmadığı değerlendirilir.
  2. Adım: Bilişsel yeniden yapılandırma aşamasında korkunun bilişsel nedenleri belirlenir ve bu düşünceler rasyonel olan nedenler ile değiştirilir.
  3. Adım: Kişi psikolojik olarak uçuşa hazırlanır. (Bilinç düzeyinde telkin veya hipnoz kullanılabilir).
  4. Adım: Havaalanı ve uçak ile tanışılır. Beraber yapacağımız gezimizde havaalanı, uçakların hareketleri, kalkışları – inişleri gözlemlenir, uçağın yapısı tanınır, bir pilot tarafından uçak ve uçmanın teknik yönleri anlatılır.
  5. Adım: Fiziksel ve psikolojik açıdan uçuşa hazırlanılır. Uygun rota ve koşullar belirlenerek uçuş için gerekli hazırlıklar yapılır.
  6. Adım: Artık uçuşa hazırız, Beraber olarak uçacağımız bu deneyimleme ile birlikte artık uçabileceksiniz. Uygun destinasyon belirlenerek öncesinde psikolojik olarak, bilişsel olarak hazırlandığımız uçuşumuzu beraber gerçekleştirecek o ilk ve önemli adımı beraber atarak uçuş korkumuzu son vereceğiz.

Bir Cevap Yazın