Çalışma Programımız

Uçuş Fobisi Terapisi Çalışma Programımız

ucusfobisitedavisiUçuk terapisi programımızın ilk adımı psikolojik değerlendirme aşamasıdır. Bu aşamada uçuş fobinize neden olan kaynakların araştırılması, bu korkuya eşlik eden başka kaygı ve korkuların olup olmadığının değerlendirilmesi, çalışma sürecinde izlenecek yolun belirlenmesi ana hedefler olacaktır. Gerektiği durumlarda ön hazırlık aşamasında kaygı durumunu ve kişilik yapısını daha iyi anlayabilmek amacı ile bazı psikolojik değerlendirme testlerine de başvurulabilir.

Kaygı ve korkuların nedenlerinin gün ışığına çıktığı, kişilik yapısının analiz edildiği ilk aşamadan sonra bilişsel yeniden yapılandırma aşamasına geçilir. Uçak ile seyahat etmenin sizde uyandırdığı kaygı ve korku duygusunu, buna neden olan düşünceleri, düşüncelerin gerçeği ne kadar uygun olduğunu değerlendirip; kaygı ve korku oluşturan düşüncelerin rasyonel yeni düşünceler ile değiştirilmesini içeren bu aşamada zihinsel olarak ta uçmaya hazır hale geliyoruz.

Uçuş fobisi terapi sürecinde korku ve kaygıların nedenini belirleyip analiz ettikten, korkularınızı bilişsel olarak yeniden yapılandırdıktan ve sizi zihinsel olarak uçuşa hazırladıktan sonra uçaklar ile ilgili ilk deneyimlememizi gerçekleştirmek ve korkumuza karşı ilk adımı atmak için beraber havalimanına gidiyoruz. Öncelikle bir süre uçuşları gözlemliyor, uçakların kalkış ve inişlerinin ne kadar normal olduğu konusunda kendimizi ikna ediyoruz. Bir süre uçuş ve uçaklar hakkında gözlem yaptıktan sonra uçuş, uçaklar ve teknik bilgiler konusunda pilot ve uçak mühendisinden bilgiler alıyoruz. Uçaklar nasıl uçar, türbülans nedir, uçağa nasıl zarar verir, uçmanın güvenliği, uçakların yapısı ve sizinde aklınıza gelen soruların cevabını işin uzmanından alıyoruz. (bilinmezlik en büyük korkudur, korktuğunuz durum ile ilgili bilgilendiğiniz andan itibaren korkunuz hafifleyecektir).

Havalimanı ziyareti ile uçuş ve uçaklar hakkındaki bilgilenme aşamasından sonra korku mekanizmasının fiziksel işleyişi, panik atak ve fobinin gelişmesi hakkında bilgiler vereceğiz ve vücudunuzdaki korku reaksiyonları ile nasıl baş edebileceğinizi öğreteceğiz. Korku ve kaygı ile baş edebilmeyi de öğrendikten sonra artık uçuşa hazırız.

Terapi sürecimizin son aşaması UÇUŞ. Uygun destinasyonu belirledikten sonra ilk uçuşumuzu beraber gerçekleştireceğiz. Kaygı ve korkusuz, sorunsuz geçirdiğimiz ilk uçuşumuzdan sonra artık gökyüzü sizin.

Bir Cevap Yazın